A është Pula, Kroacia një vend i mirë për të shkuar me pushime?


përgjigje 1:

Unë shkoj me pushime në Istria pothuajse çdo vit dhe nuk e kam vizituar Pulën në dy vitet e fundit. Shtë një qytet i bukur por pak shumë i madh dhe shumë i zënë për relaksim.

Ka një kombinim interesant dhe eklektik të ndikimeve arkitektonike; klasicizmi antik romak, rilindja veneciane, barok austro-hungarez dhe minimalizmi socialist.

Gjatë verës ka një program kulturor mjaft të arritshëm në jetë: \ n

Festivali i Filmit Pula \ n Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit Alternativ Ndërkombëtar \ nDimensioni Festival \ nOutlook festival \ nFestivalin e detit

\ n dhe shumë ngjarje të tjera. Mund të mësoni më shumë në:

Zyra e Turizmit Pula

Ju mund të merrni një ushqim shumë të mirë, mesdhetar dhe kontinental në të dy restorantet e zbukuruar ose dyqanet e fastfushave të lira.

Por nëse dëshironi të kaloni më shumë kohë topless në flip-flops tuaj duke shijuar detin dhe diellin, unë do t'ju sugjeroja të shkonit disa dhjetëra kilometra më tej në veri-perëndim dhe të gjeni një qytet më të vogël në kosto.përgjigje 2:

Pula është një vend i bukur për pushime, por kini kujdes nga sezoni i pikut ose Ferragosta periudha e festave italiane. Pula një arenë e mrekullueshme romake dhe disa vija të bukura bregdetare pranë. Ka shtegun e parë hekurudhor të Kroatias afër dhe tërheqjet Sllovene janë të arritshme.

Pula është afër zonës së zemrës Istriane të cilat kanë shumë tërheqje gastro, historike dhe natyrore.përgjigje 3:

Pula është sigurisht një vend i mrekullueshëm për pushime. Unë do të thoja, miqësore familjare dhe relativisht e organizuar. Nga ana tjetër, mos prisni një transport të mirë publik pasi çdo gjë është pak më e ngadaltë. Unë preferoj fshatin e vogël të peshkimit të Banjole, i cili është 10 minuta larg makinës nga Pula. Surroundedshtë e rrethuar nga deti, dhe njerëzit janë shumë miqësorë. Ne patëm fatin të gjenim një

apartament i mirë në Banjole

.

Vetë qyteti nuk është shumë larg nga Parku Natyror i Kamenjak dhe qyteti i vogël i Medulin. Duhet të shkoni në destinacion nëse nuk keni qenë kurrë. Italia është rreth një orë e gjysmë me makinë larg. Por ekziston mundësia për të marrë një traget në Venecia nga Pula gjatë sezonit të pikut të lartë.përgjigje 4:

Kroacia është një destinacion i shkëlqyer udhëtimi dhe definitivisht duhet të konsiderohet si një nga vendet më të mira për të shkuar me pushime! Natyra e bukur, arkitektura historike, deti, ishujt, plazhet me rërë dhe shkëmbore, male - në fakt, ka mijëra gjëra të mëdha për të bërë dhe vende për tu eksploruar gjatë kohës që ndodhen në Kroaci. Ketu eshte

lista e 20 vendeve që ia vlen të vizitohen ndërsa në Kroaci

kjo mund të jetë e dobishme kur planifikoni një udhëtim. Paç fat!përgjigje 5:

Pula është, në vetvete, një mori shumëngjyrësh ambjentesh të ndryshme, të afta për të përmbushur dëshirat e pothuajse të gjithëve. Kështu që, unë do të thoja po, Pula patjetër që ia vlen ta vizitosh. Sidoqoftë, pasi që të gjithë jemi unikë, nuk ka mënyrë më të mirë për të zbuluar përgjigjen sesa të mësoni vetë - kështu që kur të keni pak kohë të lirë, përfundimisht mund ta lexoni këtë

Udhëzues udhëtimesh Pula

kjo është plot me informacione të dobishme për qytetin tonë bregdetar 3000 vjeçar Kroat, i vendosur në majën jugore të gadishullit Istria.përgjigje 6:

Në të vërtetë, Pula është një vend i mrekullueshëm për tu vizituar për një ose dy ditë. ..

Nuk ka shumë për të bërë si të tilla, megjithatë ju mund të shijoni pamjen skenike për një pushim relaksues.

A ndani përvojën tuaj .. :)përgjigje 7:

Po, vetë Pula ka ende zanë të kufizuar në kapacitetin e shtretërve turistikë që inspektojnë një ndryshim në ligj që lejonte hapjen më të lehtë të hoteleve. Dhjetra u hapën gjatë natës. Kopshti kryesor i mbyllur kohët e fundit, kështu që ndryshimi nga qyteti industrial në qytet turistik padyshim që do të marrë ritmin.

Ajo ka një amfiteatër romak mojor dhe shumë pamje të trashëgimisë kulturore romake dhe post romake, ka muzikë dhe festivale filmi, një mori restorantesh dhe bare.

Ka qenë një qendër kryesore turistike për gjysmë shekulli. Por shumica e turistëve që mund të shihet në rrugë në çdo ditë të caktuar, në të vërtetë, po qëndrojnë disa milje jashtë qytetit në një nga fshatrat përreth (vendpushimet turistike) dhe janë vetëm në një ditë të lirë për të marrë në histori,

Këshilli i Medulin është më i rëndësishmi nga këto pasi merr 700 000+ vizitorë (4 000 000) qëndrime nate për një popullsi prej 6000 !!

Vetëm kjo e bën atë të krahasueshme me qytetet kryesore turistike kroate të Porec, Rovinj (të dy gjithashtu Istrian) dhe Dubrovnik.

Vetëm në veri është Fazana e cila po arrin, në të gjithë Istria (gadishull, nga qendra e saj në çdo pikë përgjatë bregdetit burimor maksimal 30 km) ka marrë 35 000 000 qëndrime natën! Për një popullsi prej 200 000 që nuk është e keqe !!

Kjo është afërsisht 7 milion njerëz në thelb 2 dhe pak muaj në vit.

E gjithë sllovenia, Austria, Italia e veriut dalin çdo vit për dekada tani, ka njerëz nga e gjithë Evropa sigurisht, gjithashtu, me aeroportin kryesor të vendosur për të zgjeruar udhëtimin ajror do të shpërthejë (aktualisht ndoshta <10% e mbërritjeve), kjo pa dyshim do të sjellë më shumë frëngjisht, britanikë, amerikanë, kinezë etj.